Alica v nori deželi
odrasli, mladi
Flisarjevo nadaljevanje Alice v čudežni deželi je postavljeno v izmišljeno deželo Poterunijo, kjer se, potem ko ju posrka v eno od Triglavskih jezer, znajdeta Alica in njen stric Skočir. Svet, v katerem pristaneta, je na prvi pogled fantastičen, domišljijski in humorni elementi, ki se zdijo absurdni in pretirani, pa razkrivajo nekatere najbolj pereče teme sodobnega sveta, kot so ekologija, kapitalizem in politika, ki ne služi več 'malemu človeku'.
Gre za avtorjevo dramatizacijo lastnega romana z naslovom Alica v nori deželi (Vodnikova založba (DSKG), 2008), ki je bil nominiran za nagrado večernica.
POTPOT: Preveč izdelkov predolgo služi svojemu namenu.
POTEROLA: Premalo je novih izdelkov.
POTPOT: Minister ne dohaja potreb prebivalstva.
POTERUNKO: Resno primanjkuje materiala za podporne stebre. Kaj namerava storiti minister, da ne bomo že jutri z glavo naprej poleteli navpično navzdol?
PROFESOR: Saj sem izumil rešilne pasove!
POTS: Problem s pasovi, gospod minister, je ta, in to je najgrša reč od vsega, da so preveč trpežni! Ne le trpežni, ampak neuničljivi! Se zavedate, da sem zaradi te hude napake že moral začeti odpuščati delavce?
POTEROLA: In ne samo to ...
POTS: In ne samo to. Ugotavljamo, da se sploh ne more uveljaviti nova iznajdba za urejanje medsebojnih odnosov.
PROFESOR: Katera iznajdba?
POTPOT in POTERUNKO: (dvigneta vsak svojo desnico) Šilo!
POTS: Ljudje so se naveličali klofutanja. Poti utišači pa so postali že kar družabni obred, tako kot skodelica čaja. Zato je gospod Potpoterunko izumil tretjo obliko izražanja nejevolje. Če hočeš komu pokazati, da je prestopil mejo tvoje strpnosti, mu s šilom prebodeš rešilni pas. Gospod Potpoterunko, demonstrirajte svojo iznajdbo.
(Brkata možica pograbita vsak svoje šilo in poskušata drug drugemu preluknjati rešilni pas. Neuspešno.)
POTS: No, poglejte.
PROFESOR: Čakajte, a ni ravno trpežnost tista lastnost, zaradi katere jih je koristno imeti?
POTS: Imeti mogoče. Ne pa izdelovati. In če se mi to ne izplača, jih tudi imeli ne bomo.
Pred kakršnokoli uporabo tega avtorskega dela se seznanite z Zakonom o avtorski in sorodnih pravicah in ga upoštevajte!
Prvotni naslov: Padamo, padamo!
Gre za avtorjevo dramatizacijo njegovega romana z naslovom Alica v nori deželi (Vodnikova založba (DSKG), 2008), ki je bil nominiran za nagrado večernica.